• خانه – واده

  خانه – واده

   

   

  اپیزود خانه – واده ، راوی یک ستیز ۲۰۰ ساله ست. نقش پر رنگ بدعت ها در دو شقه کردن خانواده های ایرانی.

  اولین قدم برای تغییر سبک زندگی آدمها، تغییر دادن باید ها و نباید هاست. گاهی لازمه جای باید ها و نباید ها با هم عوض بشه. که این کار برای جوامعی که سبک زندگی شون برگرفته از اعتقادات دینی شون هست بسیار کار سختیه و گاهی تقریبا نشدنی. مثلا ما جامعه ی ارامنه رو به مسیحیت با مذهب گریگوری می شناسیم که اتفاقا جامعه ی ارمنی نسخه مقید و محکمی از مسحیت هستند. بنابر این نمی شه با بحث های ساده از مردم خواست که دیگه به تثلیث اعتقاد نداشته باشن یا با برگزاری چند همایش در کلیسا باور مردم رو نسبت به ظهور مسیح عوض کنیم. این ها اصول هستند برای مسیحیان و از بین نمی رن مگر با توطئه و در طول زمان.

  https://open.spotify.com/episode/4Ko1LN1DJwRBV0jNTDyFO1?si=BrIq3uhmQm693Uqq5f4N_Q&dl_branch=1

  در طول تاریخ نظام سرمایه داری بهترین راه  رو برای نفوذ ، ایجاد بدعت ها می دونه. یعنی چی ؟ یعنی ایجاد یک فرقه های جدیدی که شباهت های زیادی به عقاید شما دارن اما تعریف های جدیدی مطرح می کنن . می تونن دروغ های جدید بگن و پیروانی جمع بکنن و با پول فراوانی که در اختیار دارن شروع کنن به تبلیغ و فعالیتهای رسانه ای. خب معمولا هم پیامبران این فرقه ها یک روز می شینن و قلم به دست می گیرن و کتاب آسمانی شون رو می نویسن.بعدها هم ممکنه آپدیت های جدیدی از این کتاب هم منتشر بشه. معمولا هم سخت گیری های دین شما در کتاب پیامبر جدید آسون تر می شن. شما رو نسبت به اعمال خوب و بد نسبی می کنن. مثلا هیچ کدوم از ما با هر اعتقادی ، خیانت رو پسندیده نمی دونیم اما وقتی شما تفکر نسبی داشته باشی می تونی به خودت حق بدی که من در اون شرایط کار درستی کردم. تصور کنید در یک همچنین دنیایی که هر کسی خودش جویای حقیقت هست و بر اساس درک خودش از خوب و بد، رفتار می کنه، با چه جنگلی طرف می شیم.

  *****

  این فرقه ها فراتر از یک جمعیت عقیدتی هستن. در واقع اونها یک سازمان هستند و با برنامه و سرمایه گذاری اهدافی رو دنبال می کنند. یکی از این فرقه/سازمان ها که برای جوامع مسیحی تشکیل شده، شاهدان یهوه هست. شما هم می تونین در موردش تحقیق کنید.

  من تو یک جامعه ی مسیحی زندگی می کنم و بارها تو خیابون به دخترها و پسرهای جوانی برخوردم که در واقع مبلغان همین سازمان شاهدان یهوه بودند و با هم بحث هایی هم کردیم. اونها گاهی درِ خونه ها رو می زنن و همون دم در دینشون رو تبلیغ می کنن. در واقع برنامه و وظیفه دارند.حتی شما می تونین در سایتشون ثبت نام کنید و یک روزی رو معین کنید تا مبلغان بیان و در محل شما توضیحاتی بدن. این از نشانه های سازمان بودن این فرقه ست.

  برنامه شبکه تلویزیونی مسیحی

  این ویدیویی هست که در این اپیزود، بخشی از اون رو شنیدید. این برنامه مفصل در مورد شاهدان یهوه هست. اگر علاقه دارید ، می تونید برنامه کامل رو اینجا ببینید.

  [ux_video url=”https://youtu.be/Yku-mvgJWEM”]

  گفتگوی بهروز به نژاد

  بهروز به نژاد، بازیگر فیلم برهنه تا ظهر، با سرعت، پس از سالها در مورد فیلم و پشت پرده هاش صحبت هایی کرده که من بخشی از این صحبتها رو در این اپیزود استفاده کردم. ویدیوی کامل رو اینجا ببینید.

  [ux_video url=”https://youtu.be/ppYQaHxyKgg”]